Aatmalaya Academy presents
Wings of Fire
Dedicated to Dr. APJ Abdul Kalam
July 27 & 28, 2016 Bangalore

July 4, 2016



Aatmalaya Academy of Art and Culture Trust, Bengaluru, invites you to ‘Wings of Fire,’ a national cultural festival in dedication to late Dr. APJ Abdul Kalam (former President of India) on his anniversary, with special emphasis on his inspiring thoughts.

27th July: CMRIT, ITPL (10am to 8pm)
28th July: Bharatiya Vidya Bhavan, Race Course Road (10am to 8pm)

Promo video

JULY 27
10am: Inauguration by Dr. Kalpana Sampath (Director, EFIL Educational Services Pvt Ltd)
Special guests: Dr. Raman Soundararajan (Social entrepreneur), Vasanthi Hariprakash (Media journalist)
 
10. 30am: Classical dance performances
Aparajita Sharma and troupe, Delhi
Nritya Prerana group, Pune
Amrutavarshini Ensemble, Bengaluru

11.30am: Programs by academic schools
                Group dance contest
                Public Speaking contest

4pm: Announcement of winners by esteemed judges

4.30pm: Awards presentation to senior artistes from rural India
JUSTICE K. JAGANNATH SHETTY MEMORIAL AWARD to Rajahasya Kalavida Peruvadi  Narayana Bhat, Puttur
CHAKYAR KOOTHU RAJAN MEMORIAL AWARD to K. Vishwanathan (senior performer of ritual and temple art, Kerala)
S. RAJALAKSHMI MEMORIAL AWARD to Gulabi Ajalti Balila (Tulu folk epic singer)
Chief Guest: Justice K. R. Shriram (Judge, Bombay High Court)
Guests of Honour: Dr. C.M. Neelakandhan (Academic Director, Kerala Kalamandalam Deemed University), Dr. A.V. Anoop (M.D, Ava Cholayil Health Care Pvt. Ltd), Sulochana Saralaya (Art critic)

6pm: Classical dance performances
Uma B Ramesh, Chennai
Madhur Gupta, Delhi
Maya G Shivakumar group, Bengaluru
Dr. Padmaja Suresh, Bengaluru
Dr. Uma Rele and group, Nalanda Center, Mumbai
 
JULY 28
10am: Welcome address
Special guests: Dr. Sudha Gopinath (Philosopher, ICPA Fellow), Dr. Meera Rajaram Pranesh (Director, Vanamala Arts Foundation), Subraya Bhat (Method drama specialist), Poornima Gururaja (Dance Guru, writer)

10.30am: Classical dance performances
Devikaa Rajaraman, Delhi
Kshitija Kasaravalli, Bengaluru
Shubhangi Litke, Pune
Prabal Gupta, Bengaluru
Sanchaita Munshi Saha, Kolkata

12pm: Programs by academic schools
           Group dance contest
           Public Speaking contest

4pm: Talk by Swami Muktananda (Anandashram, Kanhangad)
         Topic - Education for expansion from me to we
4.45pm: Announcement of school winners by esteemed judges

5.15pm: Chief Guest: Guru K Kalyanasundaram (Director, Sri Rajarajeshwari Bharatanatya Kalamandir, Mumbai)
Guests of Honour: H.N Suresh (Director, Bharatiya Vidya Bhavan, Bengaluru), Dr. R.V Raghavendra (Ananya Cultural Trust), Dr. Sharada Srinivasan (Dance Research Scholar, NIAS) 

Prize distribution to school students   
 
6pm: Classical dance performances
Tharanginee School, Chennai
Sonalika Padhi, Bengaluru
Dr. Ranjani Ganesan Ramesh and Daksha, Mumbai
Janani Murali, Bengaluru
Grand Finale: Shruti and Sivakami, Sri Rajarajeshwari Bharatanatya Kalamandir, Mumbai


Shruti

Sivakami

Contact: padmajasuresh@hotmail.com